Язык:
Категории

Обзор и тест планетарной втулки Shimano Alfine 11 SG-S700


В огляді розглядається нова 11-швидкісна планетарна втулка Shimano Alfine 11, серед переваг якої можна перерахувати масляну ванну, розширений діапазон передач, маленька вага. Купити планетарну втулку Shimano Alfine можна набагато дешевше за Rohloff, але тим не менше багатьох відлякає її ціна.

Акрилова версія 11-швидкісной планетарки
Shimano декілька років назад  запустила в виробництва свою нову 11-швидкісну втулку Alfine 11. Вся надана раніше надана компанією Shimano інформація виявилася абсолютно точною.

Планетарка Alfine 11 в прозорій оболонці
11-швидкісна втулка являє собою втулку зовсім нової конструкції. Shimano ще не додала три додаткових передавальних віднощення в існуючу втулку, а повністю створила її з нуля, від цього втулка тільки виграла. Вона дійсно не має нічого спільного з восьмишвидкісну втулками, що продаються під тією ж назвою. До основної переваги планетарної втулки в порівнянні зі старими аналогами можна віднести збільшений діапазон передач, що дозволяє її широко використовувати для різних застосувань. Внутрішній устрій планетарних втулок Alfine 11 являє собою спіральні систему - планетарна передача Alfine використовує конічні шестерні, що забезпечують в порівнянні з восьмишвидкісною втулкою Shimano більш плавне і легке перемикання. Замість мастила шестерень використовується масляна ванна - точно така ж, як в Rohloff Speedhub. По-перше, це призводить до спрощення та зменшення частоти технічного обслуговування. За запевненням Shimano періодичність технічного обслуговування зменшилася в три рази. Крім того для проведення технічного обслуговування втулку не потрібно розбирати. На корпусі втулки розташований масляний порт, що дозволяє без розбирання втулки шприцом висмоктати старе масло і закачати спеціальним пристроєм нове масло. По-друге, масляна ванна продовжує термін служби планетарної втулки. З точки зору довговічності і технічного обслуговування це нововведення можна вважати значним поліпшенням у порівнянні з планетарної втулкою Shimano Alfine 8. За заявами ресурс планетарної втулки Shimano Alfine SG-S700 в три рази перевищує термін служби восьмишвидкісною, а вага становить 1590 г, що на 90 грам легше планетарної втулки Shimano Alfine 8 і Rohloff Speedhub. Однак при вимірі на вагах ми отримали значення 1744 г, що набагато перевищує заявлене значення. З манеткамі і тросом вага Shimano Alfine 11 перевищує 2 кг.

Alfine 11 під дискові гальма
 В новій втулці використовуються стопорні шайби практично такі ж, як на восьмишвидкісною і не потрібні ніякі особливі дропаути. Необхідно той чи інший спосіб забезпечити натяг ланцюга. Якщо модернізіруете велосипед зі звичайною рамою, то вам доведеться скористатися натяжителем ланцюга. Трос перемикання передач проходить уздовж нижніх пір'я заднього трикутника і піднімається до манетке.

Манетки Alfine 11
Манетки нової конструкції.
Якщо у вас раніше була Alfine 8, то вам напевно довелося навчитися користуватися інвертованим важелем перемикання під великий палець. Але тепер забудьте про нього, так як нові манетки сконструйовані так само, як і манетки для класичних систем перемикання передач. Шифтер Shimano Alfine SG-S700 Rapidfire працює практично так само, як і їх дерайлерние аналоги: великим пальцем знижується передача, тригерним скиданням підвищується передача. Через конструкції втулки при несправному перемикачі або обірваному тросі втулка залишається на найвищій передачі, а не на найнижчій. Але все таки це невелика проблема, так як така поломка відбувається рідко. На цей випадок можна возити з собою пластиковий хомут, щоб у вас була можливість зафіксувати трос на більш низькій передачі.

Велосипед з планетарної втулкою Shimano Alfine 11
Давайте приступимо до тестування. Велосипед добре розганяється, так як навіть з трьома додатковими передачами ця втулка приблизно на 100 грам легший за восьмишвидкісну, вага якої становить близько 1 590 грам, і на 120 грам легший за Speedhub.

Перемикач передач для планетаркі Shimano Alfine 11
Діапазон передач Alfine 11 дійсно вражаючий. Таблиця передавальних відносин:

1 0,527
2 0,681
3: 0,770
4 0,878
5 0,995
6 1,134
7 1,292
8 1,462
9 1,667
10 1,888
11 2,153
Тобто загальний передавальний діапазон Shimano Alfine 11 становить 408,5%. Як ми і припускали, перше що впадає в очі - передавальні числа втулки розташовані нерівномірно. Як видно з таблиці передавальних чисел між першою і другою передачами великий інтервал, який відчувається і під час їзди. Кроки між передачами становлять 13% - 14%, але з першо їна другу передачу спостерігається стрибок 24%. Перша передача використовується на випадок важких підйомів і такий великий крок між першою і другою не критичний. Кроки між іншими передачами однакові і еквіваленти кроків на дерайлере при перемиканні із зірки з 21 зубом на зірку c 24 зубами. Інтервали між передачами у цій втулки більші, ніж у з класичної системи перемикання передач. До цього потрібно просто звикнути.

Шатуни Shimano Alfine 11
Діапазон передач порівняємо з 307% 8-швидкісний Alfine, але зовсім не зрівняти з 526% Rohloff Speedhub. Проте завдяки збільшенню діапазону передач нова Shimano Alfine встановлюється на гірський велосипед або туристичний велосипед. Навіть Shimano Alfine 8 встановлюють на гірський велосипед, а вже тим більше 11-швидкісна версія знайде своїх шанувальників серед любителів гірських велосипедів. Alfine 8 дійсно не була розрахована на установку на туристичний велосипед. Якщо ви перевантажені, то вам буде не вистачати діапазону передач восьмишвидкісною версії і нова 11-швидкісна втулка буде як не можна до речі.

За результатами тестової поїздки все передачі відчуваються однаково ефективними, але все таки на кожній планетарної втулки зазвичай є передачі, ефективність яких нижче за інші. І ця втулка не стала винятком. Самі неефективні нижні передачі, особливо друга і третя. Перша хороша. Тут немає якоїсь однієї найгіршою передачі - одні краще, інші гірше. Найкращі - верхні передачі.

Діапазону передач Shimano Alfine 11 досить майже для будь-яких застосувань. Якщо ви встановлюєте планетарну втулку на туристичний велосипед, тоді ймовірно хочете пожертвувати декількома високими передачами на користь більш тягових передавальних відносин. Швидше за все теж саме буде справедливо і для гірського велосипеда. Тоді як для міського велосипеда напевно вам буде потрібно побільше швидкісних високих передач. Діапазон передач даної втулки можна порівняти з класичною системою перемикання передач з компактною подвійною чи потрійною шосейної провідною зіркою. До показників класичної трансмісії гірського велосипеда або велосипеда з планетарної втулкою Rohloff звичайно далеко, але з розумним вибором передньої і задньої зірок можна легко пристосувати трансмісію під власний стиль їзди.

Перемикач 11-ти швидкісний планетарної втулки Shimano Alfine
Перемикач працює дуже добре і вимагає мінімального налаштування. З його допомогою можна швидко скинути передачу під час зупинки на світлофорі або на крутому підйомі. Під час перемикання передач втулка не прослизає, а тільки трохи дзижчить, поки не перескочить на наступну передачу. Також як і на восьмишвидкісною попередниці, на деяких передачах може знадобитися припинити крутити педалі, поки втулка не перебере. В цьому відношенні вона програє Rohloff, яка індексування передач проводить своїми силами і на всіх передачах, крім сьомий і восьмий, не вимагає припинення педалювання. Просто навчитеся не крутити педалі під час перемикання передач.

Манетки Shimano Alfine 11
Ми занадто мало тестували цю втулку, щоб говорити про її надійність і ефективність, але за суб'єктивними відчуттями це величезний крок вгору в порівнянні з восьмишвидкісною попередницею. Дійсно це настільки різні втулки, що одним з найбільш поширених питань було питання чому в Shimano вирішили назву своєї нової втулки зв'язати з восьмишвидкісною втулкою. Ми так і не отримали відповіді на це питання, але в Shimano напевно «краще конструюють, ніж розбираються в маркетингу».

Задня зірка Shimano Alfine 11
Задні зірочки Alfine і Nexus сумісні, управляються одним тросом.

Під час їзди на велосипеді немає ніяких ознак, що у вас велосипед з планетарної втулкою. Втулка НЕ ​​дзижчить, що не клацає, немає нечіткості, як на восьмишвидкісною версії на деяких передачах. Перемикання швидке і точне, більш нагадує перемикання дерайлерном Rapidfire, ніж на восьмишвидкісною планетарної втулки. Нам потрібен час на звикання до такого незвичайного для планетарних втулок методом перемикання передач, але в довгих поїздках у нього є свої переваги.

Втулка справляє враження дуже гладкої, безшумної і високотехнологічної системи. Shimano покладає великі надії на свою нову втулку. Якщо порівнювати її з Rohloff Speedhub, то її діапазон і рівень інженерного мистецтва набагато менше, але слід враховувати, що ціна Shimano Alfine 11 гораздно нижче. Втулка обійдеться всього лише десь в два рази дорожче за бюджетну восьмишвидкісну Alfine. Якщо за такі гроші вам потрібно надійна планетарна втулка з хорошими можливостями, то можете сміливо купувати Shimano Alfine.

Отже, на кого в першу чергу націлена ця втулка? Швидше за все це будуть велосипедисти, що пересуваються переважно по місту. Не випадково для тестування Alfine 11 ми вибрали міської велосипед, на якому в якості його достоїнств були вказані низька технічне обслуговування і стильний дизайн. Восьміскоскростная планетарна втулка Shimano Alfine 8 мала невелику кількість прихильників, що встановлювали його на гірські велосипеди. Нова втулка завдяки збільшенню загального передавального відношення і надійності тільки збільшить число установок втулки на позашляхові велосипеди.

Індикатор передач Shimano Alfine 11
Перемикачі, розраховані тільки на прямі рулі, звужують привабливість Shimano Alfine на шосейники. Але вже зараз на шосейному велосипеді можна використовувати для Alfine перемикачі на роги Jtek або перемикачі STI. Якщо ви справжній велотурист, то в такому випадку вам має сенс купити Shimano Alfine 11. Ви отримуєте хороший діапазон захищеної і практично не потребує постійного обслуговування втулки, яку можна встановити навіть на стандартну раму. 500 доларів за втулку з перемикачем - це набагато менше ціни Rohloff. Можливо з часом вони ще подешевшають.

Манетки Alfine 11 на кермі
Втулка придатна не тільки для туризму, але і для велогонок типу Audax. Наша втулка була куплена в комплекті з досить швидким велосипедом Charge Mixer, але не призначеним для тривалих поїздок. Велосипед не підходив для тривалих поїздок, а з самої втулкою було все в порядку. На велосипед в порівнянні з класичними системами перемикання передач додалася маса,що обертається вагою 1700 гр. Але так як ми їздили на велосипеді з легким обідом і легкої рамою, то нам важко оцінити переваги планетарної втулки її недоліки у вигляді додаткової маси. Нам здається, що з часом ви сповна оціните все переваги Alfine 11 і не будете звертати уваги на її недоліки.

Масляний порт у втулці Shimano Alfine SG-S700
Якщо втулка годиться для шосе, то ймовірно вона підійде і для спорту? Скоріше за все ні. Хоча маса втулки і не сильно перевищує масу класичних систем перемикання, але слід врахувати, що це обертові маса. Нехай навіть це відносно невелика  маса. Отже втулка не придатна для використання в професійному велоспорті. Існують планетарні трансмісії, вбудовані в раму і з цієї причини не страждають від проблеми обертається маси. Але це вже зовсім інша історія ...

Вердикт.

Планетарна втулка Shimano Alfine 11 підняла вище планку, встановлену для бюджетних планетарних втулок. Нова втулка Shimano добре підходить як для туризму, так і для щоденних пересувань по місту.

КОНТАКТЫ
  • (067) 177-02-77
  • (099) 446-86-46
  • (073) 017-77-07
  • info@porover.com
  • Viber: ‎0671770277