Язык:
Категории

Переключение скоростей на велосипеде

Перемикання швидкостей на велосипеді 
При покупці першого велосипеда багато хто лише дуже приблизно розуміє, що таке перемикачі швидкостей передач на велосипеді, для чого вони потрібні і як ними правильно користуватися. Подібне незнання не дозволяє витягувати всю користь від перемикання швидкостей під час катанняна велосипеді або навіть призводить до поломки перемикачів швидкостей. Тут ми узагальнили все найважливіше про перемикання швидкостей і по порядку розповімо про це.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО ПЕРЕМИКАННЯ ШВИДКОСТЕЙ 

Катання по рівній дорозі, в гору або під гору вимагають від велосипедиста різних зусиль. На одношвидкісному велосипеді варіантів ніяких немає, так як там тільки одна передача. І той, хто має досвід заїзду на гору на одношвидкісному велосипеді, знає, наскільки це непросто. А ось у випадку з багатошвидкісним велосипедом з'являються нові можливості, завдяки яким можна регулювати навантаження. На велосипеді, оснащеному декількома передачами, наприклад, набагато простіше їхати в гору. Розберемося, як відбувається перемикання швидкостей.

ЩО ТАКЕ ПЕРЕМИКАННЯ ШВИДКОСТЕЙ Суть перемикання швидкостей в перетягуванні ланцюга з однієї зірки на іншу. А різні поєднання передніх і задніх зірок дозволяють регулювати навантаження велосипедиста. Але для початку звернемося до пристрою трансмісії велосипеда. 

Трансмісія це все деталі і вузли велосипеда, які забезпечують передачу енергії в обертальний рух заднього колеса. Трансмісія складається з каретки, системи шатунів, ланцюга, зірочок або касети (або тріскачки), переднього і заднього перемикачів швидкостей, а також з шифтерf (вони ж іноді іменуються манеткамі). 

Перемикання швидкостей відбувається через шифтери, які розташовані на кермі. Через шифтер заднього перемикача, розташований на кермі праворуч, ланцюг перекидається між задніми зірками, а за допомогою шифтера переднього перемикача (він зліва на кермі) - між передніми зірками. 

Велика частина багатошвидкісних велосипедів мають три передніх зірок і шість-вісім відомих зірок. Передні зірки вважають від малої до великої, а задні навпаки від великої до малої.

ВИДИ 
ПЕРЕМИКАЧІВ ШВИДКОСТЕЙ 

 Існує
 два основних види перемикачів швидкостей: зовнішнього і внутрішнього перемикання. 

МЕХАНІЗМ
 ВНУТРІШНЬОГО ПЕРЕМИКАННЯ 
На
 міських велосипедах часто використовується механізм внутрішнього перемикання швидкостей, який захований всередині задньої планетарної втулки (наприклад, новий citybike Winora Jade). У велосипедів з планетарної втулкою всього одна передня зірка і одна задня. Кількість швидкостей передач у планетарних втулок найчастіше від 3 до 7 (хоча є моделі на 8,11 і навіть 14 передач). Планетарна втулка має досить складну внутрішню будову. 

Плюси планетарних втулок: Вони добре витримують несприятливі погодні та дорожні умови, так як механізм і всі його деталі укладені в корпус і, як наслідок, надійні і довговічні; Можна перемикати швидкості, що не обертаючи педалі. 

Мінуси планетарних втулок: велика вага; дуже складний ремонт, неможливий в похідних умовах. 

 МЕХАНІЗМ ЗОВНІШНЬОГО ПЕРЕМИКАННЯ  
Цей тип перемикачів швидкостей використовується на більшості багатошвидкісних велосипедів від міських (наприклад, Forward Dortmund 2.0) до гірських (наприклад, Forward Agris 27,5 3.0 disc). Перемикання передач здійснюється за допомогою переднього і заднього перемикачів. 

передній перемикач 
Передній перемикач перекидає
 ланцюг між передніми зірками. У конструкції перемикача переміщається рамка, всередині якої проходить велосипедна ланцюг. При перемиканні швидкостей Шифтер рамка переміщається і стає над потрібної зіркою, що забезпечує переміщення ланцюга на цю зірку. 

задній перемикач 
Задній перемикач це механізм з поворотною пружиною, який переміщує в рамках поперечної осі рамку (або лапку) з закріпленими між ними роликами. В одному напрямку перемикач переміщається за допомогою троса, а в протилежному - за допомогою поворотної пружини. При переміщенні перемикача пропущена через нього ланцюг перекидається з однієї задньої зірки на іншу, а за допомогою натяжителя ланцюга автоматично забирається провисання ланцюга. 

Плюси зовнішніх перемикачів:
- проста конструкція
- Невелика вага 

- Невисока ціна 
- Велика 
кількість передач 

Мінуси зовнішніх
 перемикачів: сильно схильні до впливу несприятливих зовнішніх факторів необхідність у регулюванні та обслуговуванні небезпека поломки при падінні велосипеда неможливо перемикати передачі, якщо велосипед стоїть на місці

ПРАВИЛЬНІ КОМБІНАЦІЇ ЗІРОК 

Слід вибирати швидкості в залежності від рельєфу місцевості і ваших фізичних можливостей, і так, що ланцюг не перекошувалася. Переконатися в тому, що перекосів немає, можна просто глянувши на ланцюг. Якщо вона рухається паралельно рамкам переднього перемикача, то обрана швидкість оптимальною. Перекіс виникає, коли ланцюг перебуває на передній великий зірці і на задній, також великий. 

Давайте подивимося, які поєднання зірок застосовні на прикладі велосипеда з трьома передніми зірками і вісьмома задніми зірками. Головний принцип простий: необхідно, щоб поєднання передніх і задніх зірок завжди було приблизно в одній вертикальній площині.

Велика передня зірка поєднується з 4-8-й задніми зірками. Таке поєднання оптимально при катанні по рівній дорозі.

Середня передня зірка поєднується з 3-6-й відомими зірками. Це поєднання підходить, якщо ви катаєтеся по незначно пересіченій дорозі, або хочете дати собі більш високу фізичне навантаження при катанні по рівній дорозі.

Мала передня зірка поєднується з 1-3-й задніми зірками, дане поєднання призначене для підйому в гору. У цьому випадку від велосипедиста потрібно набагато менше зусиль при педалюванні, але частіше обертання педалей.

Неправильне поєднання передніх і задніх зірок, призводить до сильного перекосу ланцюга, скорочення терміну служби не тільки ланцюги, але і перемикачів швидкостей.


ЯК НАЛАШТУВАТИ ПЕРЕМИКАЧІ ШВИДКОСТЕЙ

Час від часу перемикачі швидкостей потребують в налаштуванні. Це стає зрозуміло тоді, коли ланцюг починає перескакувати через зірки або перемикання передач стає неможливим. В цьому випадку потрібно налаштувати перемикання швидкостей. Настійно рекомендуємо, щоб всі налаштування і регулювання робив кваліфікований фахівець авторизованого сервісного центру або магазину, де був куплений велосипед. 

ЯК ПРАВИЛЬНО перемикати швидкості

Правильне перемикання швидкостей дозволяє кататися легше і комфортніше при менших зусиллях, а так само збільшить термін служби всіх елементів трансмісії велосипеда. Ми підготували кілька правил і рекомендацій, як правильно перемикати швидкості на велосипеді:

- Перемикати швидкості можна тільки в русі, тобто під час обертання педалей.

- Для коректного і плавного перемикання при перемиканні передачі необхідно послабити навантаження на педалі.

- Перемикання швидкостей повинно відбуватися послідовно, не потрібно перескакувати відразу через кілька швидкостей.

- При підйомі в гору не варто перекидати ланцюг між передніми зірками, а між задніми зірками цілком допустимо. Якщо попереду гірка, то краще переключити швидкість перед тим, як ви на неї в'їдете.

- Якщо після перемикання швидкостей чутні сторонні звуки, значить перемикання не відбулося і необхідно дотиснути важіль шифтера.
Джерело: Forwardvelo

КОНТАКТЫ
  • (067) 177-02-77
  • (099) 446-86-46
  • (073) 017-77-07
  • info@porover.com
  • Viber: ‎0671770277